Badanie metodą JTBD

Czym jest podejście JTBD?
Metoda Jobs-to-be-Done (JTBD) to podejście stosowane
w rozwoju produktów i usług w celu zrozumienia potrzeb klientów i zaspokojenia ich. Koncentruje się na podstawowych motywacjach i okolicznościach, które skłaniają klientów do „wynajęcia” produktu lub usługi w celu wykonania pracy,
a nie tylko na analizie tradycyjnych danych demograficznych lub cech produktu.
JTBD opiera się na założeniu, że klienci „wynajmują” produkty
lub usługi, aby wykonać określoną pracę lub zadanie,
a zrozumienie tych zadań może prowadzić do bardziej efektywnego projektowania usług, produktów, marketingu
i do polepszenia doświadczeń klientów.
Ramy JTBD zostały pierwotnie opracowane przez Claytona Christensena, znanego profesora Harvard Business School
i eksperta w zakresie innowacji, i od tego czasu zostały szeroko przyjęte przez firmy i organizacje różnej wielkości.
Projektując badania w FUZERS korzystamy z wiedzy opartej
m. in. na zasadach opisanych w Jobs to be Done Playbook
autorstwa Jima Kalbacha oraz z naszego bogatego doświadczenia badawczego.

Dla kogo metoda JTBD jest przydatna?
Ramy zadań do wykonania (JTBD) są istotne i korzystne dla różnych interesariuszy w firmie, w tym:
Menedżerowie Marketingu
Uzyskanie wglądu w moty- wacje, zachowania
i procesy decyzyjne klientów, umożliwiające marketerom dostosowywa-nie komunikatów,
pozycjonowania i kampanii, które rezonują z zadaniami klientów.
Zespoły
Obsługi Klienta
Wiedza o tym, jak zapewniana jest obsługa klienta, pomagając zespołom skutecznie rozwiązywać problemy klientów i dostarczać rozwiązania, które lepiej spełniają ich potrzeby klientów.
Menedżerowie Produktu
To podejście może pomóc
w pracach nad rozwojem produktu, pomagając menedżerom produktu
w tworzeniu produktów lub usług, które lepiej pasują
do zadań klientów.
Przedsiębiorcy
i start-upy
Identyfikowanie możliwości rynkowych i opracowy-wania produktów lub usług, które lepiej odpowiadają potrzebom klientów. Może to pomóc startupom wyróżnić się na rynku, uzyskać przewagę konkurencyjną i zbudować silną bazę klientów.
Stratedzy
biznesowi
Dzięki identyfikacji niezaspokojonych potrzeb klientów i możliwości odróżnienia się od konkurencji, co może stanowić podstawę strategii biznesowych, pomagając w rozwijaniu przewagi konkurencyjnej i efektywnej alokacji zasobów.
Badacze
i analitycy
Pomocne w badaniach rynku, segmentacji klientów i innych analizach opartych na danych, pomagając firmom
w podejmowaniu świadomych decyzji na podstawie informacji o klientach.
Projektanci
i Specjaliści CX / UX
Uzyskanie wgląd w potrzeby, oczekiwania i problemy klientów. To zrozumienie może pomóc w projektowaniu produktów lub usług, które lepiej spełniają potrzeby klientów, co skutkuje lepszą użytecznością, zadowoleniem i ogólnym doświadczeniem użytkownika.
Ty
Widzisz potencjał do wykorzy-stania metody JTBD w Twojej organizacji?
Umów się na darmowe spotkanie, na którym porozmawiamy o Twoich potrzebach.
W czym najczęściej pomaga JTBD?
Wdrożenie ram zadań do wykonania (JTBD) w badaniach biznesowych może prowadzić do kilku pozytywnych wyników biznesowych:
Innowacyjność
Dzięki zrozumieniu zadań, które klienci próbują wykonać, oraz trudności,
z jakimi się borykają, firmy mogą odkrywać możliwości innowacji i opracowywać rozwiązania, które lepiej odpowiadają potrzebom klientów, prowadząc do ofert nowych produktów lub usług, które mają większe szanse na sukces rynkowy.

Rozwój produktu lub usługi zorientowany na klienta
Dopasowując produkty lub usługi do zadań, które klienci próbują wykonać, firmy mogą tworzyć rozwiązania zorientowane na klienta, co skutkuje wyższym zadowoleniem i lojalnością klientów.
Tworzenie strategii marketingowych
Dostosowując komunikaty marketingowe i pozycjonowanie, aby rezonowały z zadaniami klientów
i pożądanymi wynikami, firmy mogą poprawić swoją skuteczność marketingową, przyciągnąć więcej klientów i zwiększyć sprzedaż.
Pakiet badawczy JTBD od FUZERS
Wszystkie wymienione poniżej elementy pakietu są wartościowe i wzajemnie powiązane, natomiast ich znaczenie może zależeć od konkretnych potrzeb i priorytetów Twojej firmy:





1. Spotkanie kick-off
- zebranie informacji o Twoim biznesie i klientach
Zbieramy Twoje potrzeby biznesowe. Ustalamy czy zależy Ci na poprawie jakiegoś procesu czy może planujesz stworzyć nową usługę bądź produkt.
Po zapoznaniu się z kontekstem biznesowym, robimy teoretyczny wstęp o metodzie i wspólnie ustalamy czy podejście JTBD jest w tym kontekście odpowiednie. Następnie organizujemy informacje o Twoich klientach na kanwie JTBD.
Po spotkaniu, konstruujemy wstępną mapę zadań klienta. Posłuży ona jako punkt orientacyjny dla późniejszych rozmów z Twoimi klientami.
2. Indywidualne wywiady z klientami
Realizujemy wywiady w konwencji JTBD, bazując na wytyczonym wspólnie
z Tobą kierunku. Na tym etapie, skupiamy się przede wszystkim na uzyskaniu informacji na temat procesu, potrzeb i okoliczności, nie na produkcie czy usłudze oferowanej przez Twoją firmę.
Jako alternatywę/dodatek dla IDI, z klientami możemy zaproponować wywiady kontekstowe, w trakcie których towarzyszymy klientom w wykonywaniu ich zadań.
3. Analiza danych zebranych podczas wywiadów
Na podstawie transkrypcji z wywiadu wyodrębniamy najważniejsze (najczęściej pojawiające się) wątki, a następnie klastrujemy je.
Otrzymane oczekiwane efekty (en. outcomes) mogą podlegać późniejszej weryfikacji w badaniu ankietowym.
4. Tworzenie Mapy JTBD
Mapa tworzona jest poprzez organizację zebranych podczas wywiadów insightów JTBD.
5. 1-szy Warsztat z interesariuszami wewnętrznymi
Czyli spotkanie z Tobą i Twoim zespołem decyzynym w celu omówienia mapy. W trakcie warsztatu możemy wykorzystać przygotowane (pod kątem potrzeb biznesowych klientów) ćwiczenia - przykładem może być ćwiczenie polegające na ocenie przez wewnętrznych interesariuszy stopnia zaopiekowania przez firmę danego zadania klienta. Celem warsztatu jest rozpoznanie mocnych i słabych stron. Produktami warsztatu mogą być:
-
Materiał stanowiący podstawę do opracowania strategii marketingowej;
-
Kierunki usprawnień doświadczeń klienta na bazie wyznaczonych punktów bólu i momentów prawdy projektu cx-owego (plan na naprawianie słabych punktów);
-
Product/service roadmapa (plan na rozszerzenie lub zawężenie usługi/produktu).
Proces badawczy może zakończyć się na tym etapie, lub etap ten może zostać pominięty przy założeniu, że po zbudowaniu i skonsultowaniu z Tobą mapy JTBD, kontynuujemy zbieranie danych liczbowych.
6. Ankieta - ocena ‘jobów’ przez Twoich klientów
Przekazywana klientom krótka ankieta ma na ocenę poziomu trudności i istotności kroków na mapie JTBD - pytania zawierają skalę liczbową, do której respondent ma się ustosunkować.
UWAGA! Ankieta dotyczy wystandaryzowanej mapy, a nie poszczególnych wizji klientów uczestniczących wcześniej w IDI.
Pytania można zadać dla każdego zidentyfikowanego kroku/efektu lub najważniejszych. Ocena wszystkich kroków/efektów pozwala na łatwe ich porównanie.
Wartości liczbowe ułatwią dalsze mapowanie i priorytetyzację. Mogą również zasilić istniejącą/powstającą CJM.
7. Analiza wyników ankiety - wydobywanie niezaopiekowanych potrzeb
Mapujemy wybrane insighty na macierzy istotności i satysfakcji zgodnie z wynikami ankiety. Te, które znajdują się w lewym górnym rogu macierzy mają potencjał do zaopiekowania biznesowego. To je należy poddać dalszej analizie
w kolejnym kroku.
8. 2-gi Warsztat z interesariuszami wewnętrznymi
Podczas tego warsztatu, oprócz mapy JTBD, prezentujemy również dane liczbowe zebrane podczas badania ankietowego, które niejako nadają priorytet poszczególnym elementom na drodze klienta. W tym przypadku interesariuszom wewnętrznym będzie jeszcze łatwiej ocenić, na których obszarach drogi klienta warto się skupić, rozwijając ich produkt/usługę.
Dzięki temu w trakcie warsztatu można skupić się na:
-
generowaniu rozwiązań odpowiadającym niezaopiekowanym potrzebom i krokom;
-
selekcji pomysłów na rozwiązania do dalszego rozwijania;
-
tworzeniu lo-fi prototypów.
9. *Wsparcie w testowaniu prototypów z klientami
Możemy pójść jeszcze o krok dalej i zaproponować Ci przeprowadzenia testów prototypu z klientami. Ze względu na specyfikę badania możemy zaproponować Ci realizację testów w terenie.
Sposób realizacji badań JTBD może się różnić w zależności od konkretnego kontekstu i celów Twojej firmy.
Co możesz zyskać realizując badania metodą JTBD?
Wcielając wnioski z badań w życie, zainicjujesz rozwój produktu lub usługi zorientowanej na klienta, usprawnienie strategii marketingowej, co w perspektywie przełoży się na wzrost przewagi konkurencyjnej
i silniejsze relacje z klientem. Twoje decyzje będą oparte o dane, co zwiększa szanse Twojej organizacji na sukces.

Podejmowanie decyzji w oparciu o dane Badania JTBD dostarczą Ci danych i spostrzeżeń opartych na potrzebach i zachowaniach klientów, a nie na założeniach czy intuicji. Umożliwi to dokonywanie bardziej świadomych wyborów dotyczących rozwoju produktów i usług, strategii marketingowych i ogólnych strategii biznesowych. Efektem czego będzie bardziej efektywna i wydajna alokacja zasobów.

Lepsze relacje z klientami Zrozumienie zadań i potrzeb klientów poprzez badania JTBD może prowadzić do silniejszych relacji z klientami. Opracowując produkty lub usługi, które lepiej odpowiadają oczekiwaniom klientów i pożądanym wynikom, firmy mogą budować zaufanie, lojalność i długoterminowe relacje ze swoimi klientami, co skutkuje zwiększoną retencją klientów, rekomendacjami ustnymi i pozytywną reputacją marki.
Przewaga konkurencyjna Wykorzystując ramy JTBD do głębokiego zrozumienia potrzeb i motywacji klientów, Twoja firma może zyskać przewagę konkurencyjną. Identyfikacja możliwości zróżnicowania produktu lub usługi, które lepiej odpowiadają potrzebom klientów w porównaniu z konkurencją. Skutkiem czego może być zwiększony udział w rynku i lojalność klientów.
CTA